Niektóre procesy kontroli wymagają pobierania kilku próbek z próbki i odpowiedniej liczby cięć w różnych kątach/płaszczyznach. Często oznacza to dodatkowe przezbrojenie uchwytu i ponowne zamocowanie w nim próbki, ewentualnie użycie dodatkowych narzędzi zaciskowych.

Nowy Brillant 3D jest wyposażony w 5 automatycznych osi (oś X, Y, Z, D, oś E). Pozwala to na pozycjonowanie i przecięcie próbki w prawie wszystkich dowolnych pozycjach bez konieczności wyjmowania próbki z uchwytu po kolejnym etapie cięcia

Urządzenie posiada wszystkie cechy uniwersalnej przecinarki metalograficznej Brillant 275 i spełnia wysokie wymagania dotyczące przestrzeni roboczej. Automatyczny ruch poziomy stół (oś X) i ruch ściernicy (oś Y) mogą osiągnąć do 80 mm / sek. dzięki czemu możliwe jest przyspieszenie procesu cięcia w kontrolowany i bezpieczny sposób.

Programowanie urządzenia dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego z zastosowaniem menu obrazkowego jest proste i szybkie. Duże drzwi ślizgowe i boczne z zamkiem bezpieczeństwa zapewniają najlepszy dostęp do dużego stołu.